با نمونه قبض رسید آشنا شوید


قبض رسید چیست؟ هنگامی‌که به یک فروشگاه مواد غذایی مراجعه و هزینه اقلام خود را پرداخت می‌کنید، معمولا صندوق‌دار یک قبض رسید به شما می‌دهد. رسید شامل اطلاعاتی مانند تاریخ خرید، آن‌چه خریداری کرده‌اید، روش پرداخت و میزان هزینه‌ای است که انجام داده‌اید. اگر مالیات هم پرداخت کرده‌اید، احتمالا در رسید شما جزئیاتش وجود دارد.
به‌طورکلی رسیدها به‌عنوان سابقه فروش عمل می‌کنند. آن‌ها اطلاعات حسابداری و مالیاتی مهمی را برای فروشنده ارائه می‌کنند. برای خریدار، رسیدها گواهی خرید و وسیله‌ای برای بازگرداندن اقلام در آینده است. رسیدها در ابتدا اسناد کاغذی بودند؛ اما با رواج ایمیل و خریدهای آنلاین، اکنون اغلب به‌صورت اسناد دیجیتالی هم ارائه می‌شوند.
در ادامه مطلب قبض رسید چیست؟ و نکات پیرامون قبض رسید چه مواردی است؟ از مجله شبکه چاپ باکسر به بررسی کامل‌تر این موضوع می‌پردازیم.


در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قبض رسید با ما تماس بگیرید.

قبض رسید
چاپ قبض رسید
قبض رسید

از قبض رسید بدانید

استفاده از قبض‌های کاغذی به اوایل دوران روم برمی‌گردد. وام‌دهندگان پول نقد جمع می‌کردند تا به افراد دیگر وام دهند. آن‌ها از رسیدها برای مستندکردن مبالغی که دریافت کرده بودند و وام داده بودند، استفاده می‌کردند. حتی برخی افراد از رسیدها به‌عنوان ارز استفاده و آن‌ها را برای اشخاص ثالث تایید می‌کردند تا به‌عنوان پول استفاده کنند. البته هنگام سفر از یک مکان به مکان دور هم حمل رسید، اغلب ایمن‌تر از حمل یک جیب پر از سکه بود.
اصطلاح رسید (Receipt) به انگلیسی، کاربردهای تاریخی دیگری هم دارد؛ چراکه این کلمه به‌جای واژه دستور پخت آشپزی هم استفاده می‌شد؛ بنابراین رسید و دستور غذا هر دو از یک کلمه لاتین به معنای گرفتن یا دریافت می‌آیند. درحالی‌که احتمالا این دو را به‌عنوان کلمات کاملا متفاوت می‌شناسید. هرچند ممکن است در کتاب‌های آشپزی قرن‌های گذشته و حتی در اواسط قرن بیستم به‌جای دستور پخت، اصطلاح رسید را پیدا کنید.
رسید یک سند فیزیکی یا دیجیتالی است که ثابت می‌کند پول یا هر چیز باارزش دیگری برای دریافت محصول یا خدمات خاص پرداخت شده است. احتمالا در مورد رسیدهای فروش با رسیدهایی روبه‌رو شده‌اید که خلاصه‌ای از معامله شما را نشان می‌دهند و هنگام خرید آن را دریافت می‌کنید. رسید تراکنش شامل اطلاعاتی مانند تاریخ خرید، مبلغی که پرداخت کرده‌اید، کد رهگیری، نام فروشگاه یا سازمان و غیره است.
البته برای برخی از افراد، قبض رسید ممکن است فقط یک راه مفید برای یادآوری میزان دخل‌وخرج آن‌ها در طول یک روز باشد؛ اما بهتر است بدانید رسیدها اهداف قانونی را هم انجام می‌دهند؛ چراکه به کمک یک برگه رسید می‌توانید مبادلات مالی خاص خود را به‌راحتی مورد پیگیری قرار دهید.


چرا از رسیدها استفاده می‌شود؟

هدف از دریافت قبض رسید این است که هم به خریدار و هم به فروشنده جزئیات پول و کالاهایی که دست‌به‌دست شده‌اند را در اختیار داشته باشند. به‌طور مثال برای مشتری در یک تراکنش، رسید یک سند مفید برای گزارش حساب بانکی شخصی است. همچنین قبض رسید برای خرید کالایی که ممکن است بعدا تصمیم برگشت آن به فروشنده را داشته باشید، مهم تلقی می‌شود.
برگه رسید برای فروشنده محصول هم مهم است. فرض کنید صاحب یک کسب‌وکار کوچک هستید و قصد دارید در انتهای روز دخل‌وخرج خود را بررسی کنید. در چنین شرایطی وجود قبض رسید به شما کمک می‌کند تا تمام تراکنش‌های خود را منظم در اختیار داشته باشید. البته از آن‌جایی‌که دریافت رسید برای هر دو طرف (خریدار و فروشنده) در نظر گرفته شده است، وجه قانونی پیگیری آن مهم‌ترین ویژگی یک برگه رسید است.


اجزای یک رسید شامل چه مواردی است؟

احتمالا متوجه شده‌اید که نمونه قبض رسید بسته‌به جایی که آن‌ها را دریافت می‌کنید، کمی متفاوت به نظر می‌رسند. برخی از رسیدها ممکن است کوتاه و دقیق باشند. به‌عنوان‌مثال، آیا تابه‌حال از دستگاه خودپرداز فیش واریزی دریافت کرده‌اید؟ روی آن‌ها جزئیات زیادی وجود ندارد؛ اما رسید پرداختی که از یک سوپرمارکت محلی دریافت می‌کنید ممکن است جزئیات اضافی بسیاری داشته باشد. برای این‌که رسید مطابق با دستورالعمل‌های سرویس ارائه‌دهنده مبنی‌بر اثبات خرید باشد، باید شامل اطلاعات زیر باشد:
• گیرنده پرداخت (به معنای فرد یا نهادی است که پول را دریافت می‌کند)
• مبلغ پرداخت‌شده
• تاریخ پرداخت
• شرح نوع خرید
باتوجه‌به نوع خرید، قبض رسید می‌تواند شامل اطلاعات دیگری هم باشد. مثلا اگر خرید شما مشمول مالیات فروش باشد، ممکن است میزان مالیاتی را که پرداخت کرده‌اید، نشان دهد یا اینکه اطلاعاتی درباره سیاست بازگشت فروشگاه و گارانتی هم در توضیحات بیابید.


انواع رسید کدام‌اند؟

رسیدها فقط برگه‌هایی نیستند که از خواربارفروشی یا یک فروشگاه در هنگام خرید دریافت می‌کنید. در حالت کلی رسید مدرکی است که ارزش آن هر روز در حال تغییر است. بر اساس تعاریف جدید هرآنچه به‌عنوان اثبات تراکنش به‌حساب می‌آید را می‌توان رسید در نظر گرفت. برای مثال موارد زیر هم به‌عنوان رسید حساب شوند:
• رسید صندوق (به معنای نوع رسیدی است که در فروشگاه دریافت می‌کنید)
• کتاب‌های سررسید
• چک
• اظهارنامه بانکی
• رسید شارژ گوشی
• و ...


سایز قبض رسید چقدر است؟

به طور معمول سایز قبض رسید 5 ( 14.5 × 21 ) یا 10 × 21 به‌صورت افقی است. همچنین قبض‌های فروشگاهی به‌صورت تک‌نسخه‌ای چاپ می‌شوند که یک‌سوم یک قبض رسید برای فروشنده است و دو سوم آن به کمک پرفراژ جدا می‌شود تا در اختیار خریدار قرار گیرد.


تفاوت بین فاکتور و رسید

فاکتورها و رسیدها اهداف مختلفی دارند؛ چراکه در مراحل مختلف فرایند خریدوفروش استفاده می‌شوند. معمولا فاکتورها قبل از پرداخت مبلغ توسط فروشنده صادر می‌شود، درحالی‌که پس‌از دریافت پرداختی، رسید صادر می‌شود. فاکتور به‌عنوان درخواست پرداخت وجه عمل می‌کند و رسید به‌عنوان اثبات پرداخت عمل می‌کند.
همچنین اطلاعات موجود در فاکتور و رسید با هم تفاوت‌های اساسی دارند؛ فاکتور باید شامل تفکیک دقیق محصولات و خدمات باشد، درحالی‌که رسید پرداخت فقط باید مبلغ پرداخت شده و موجودی را نشان دهد؛ اما هر دو مورد باید در قسمت سربرگ به‌عنوان "فاکتور" یا "قبض رسید" نام‌گذاری شوند.


چرا باید از خدمات شبکه چاپ برای چاپ قبض استفاده کنید

قبض رسید در شرایطی که مردم کمتر از پول نقد در خریدهایشان استفاده می‌کنند برای هر کسب‌وکاری مهم است. اصلا فرقی ندارد که یک مغازه کوچک در انتهای یک کوچه خلوت باشید یا یک هایپرمارکت در وسط شهر، قبض رسید به شما کمک می‌کند تا علاوه‌بر ایجاد خرید آسان برای مشتری، روند پیگیری خرید هم برایتان آسان‌تر شود. رسیدها همچنین مطمئن‌ترین راه برای تایید خرید در صورت تمایل مشتری به بازگرداندن محصول هستند.
اما برای سفارش چاپ قبض رسید حتما سیستم POS و اندازه کاغذ رسید مناسب را انتخاب کنید تا در هنگام انجام تراکنش با خطا یا گیرکردن قبض مواجه نشوید.
در این مقاله از شبکه چاپ به بررسی تعریف رسید، تاریخچه آن، انواع رسید، عرض، طول و قطر رول‌های رسید پرداختیم. همه این موارد می‌تواند به شما در انتخاب اندازه و نوع کاغذ رسید مناسب کمک کند. فراموش نکنید، هر نوع قبض رسیدی که قرار است برای کسب‌وکار خود سفارش دهید، بهتر است ساده و کاربردی باشند. نیازی به پیچیده‌کردن جزئیات خریدوفروش نیست؛ مگر اینکه دلیل محکمی برای این کار داشته باشید.

کارشناس واتس اپ تلفن تماس