چاپ قبض و رسید و ویژگی‌های آن‌ها


بلیط‌ها به‌عنوان یک دروازه ورود به رویدادهای مختلف مانند کنسرت، شرکت در حزب‌ها، نمایشگاه‌ها و مزایده‌ها کاربرد دارند. به‌علاوه چاپ قبض و رسید هم در معاملات و بازاریابی بسیار به‌کار می‌آید. بلیط‌ها به‌طور معمول به‌صورت افقی در سایز 9 در 21 سانتی‌متر و به‌صورت تک برگ دارای پرفراژ تولید می‌شوند؛ در این‌گونه بلیط ته برگ با شماره آن همخوانی دارد.
چاپ قبض و رسید، بلیط یا حتی چاپ رسید انبار و ورود و خروج به‌صورت 2 طرفه و در 4 رنگ با شماره و به‌صورت پرفراژ در انواع سایز در دسترس است. چاپ قبض و رسید در اغلب موارد جهت تحویل کالا و خدمات انجام می‌شود. معمولا قبض و رسید شباهت زیادی به بلیط دارند و به لحاظ درج اطلاعات از سندیت بالایی برخوردار است. در این مقاله بیشتر با چاپ قبض، رسید، دسته چکی و ... آشنا خواهید شد.جهت سفارش طراحی و چاپ قبض و بلیت با ما تماس بگیرید.


قبض و رسید را بشناسید

قطعا همه شما با انواع قبض، رسید و دسته چکی برخورد داشته‌اید. معمولا این برگه‌ها حاوی اطلاعاتی از قیمت اجناس، نوع آن‌ها، نوع خدمات، هزینه‌ها و آبونمان و ... است. بسته به خدمات و محصولات و حساسیت آن‌ها اطلاعات متفاوتی در برگه‌های قبض، رسید، چک، فاکتور و حتی بلیط‌ها درج می‌شوند.
رسید ثابت می‌کند که یک خریدار بابت محصول یا خدمتی که دریافت کرده‌اید، هزینه‌ای را به طرف مقابل پرداخت کرده است. استفاده از قبض و رسید یا حتی چاپ فاکتور دسته چکی در حسابداری هر کسب‌وکاری لازم و ضروری است. اگر به‌دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خاصی هستید، چاپ رسید، چاپ قبض دسته چکی و چاپ قبض را فراموش نکنید. کاربرد این موارد، اعتماد به کسب‌وکار شما را به‌دنبال خواهد داشت.
اگر به انواع قبض، رسید ورود و خروج و رسید انبارها دقت کرده باشید، اطلاعاتی نظیر شماره سریال، تاریخ، توضیحات مهم، نام دریافت‌کننده خدمات و محصولات، نام ارائه‌دهنده خدمات و محصولات، مهر و امضای دو طرف، مبالغ جابه‌جاشده در تجارت مد نظر و... درج می‌شود. این اطلاعات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
همان‌طور‌که در دسته چکی دیده‌اید، انواع قبض و رسید از دو قسمت که به‌واسطه پرفراژ به هم متصل‌اند، تشکیل می‌شود. قسمتی از این برگه جهت استفاده مشتری و قسمت دیگر مربوط به ارائه‌دهنده خدمات یا تولیدات است. چاپ قبض و رسید در تمام کشورهای جهان براساس تاریخ و مهر قابل اعتماد انجام و استفاده می‌شود.


فاکتور و تفاوت آن با قبض و رسید

قطعا تا به‌حال بارها پس‌از خرید فاکتوری مختص به آن‌را از طرف فروشنده دریافت کرده‌اید. چاپ فاکتور دسته چکی یکی از این ابزارهای ارتباط‌دهنده بین فروشنده و خریدار است. این برگه که عموما توسط فروشنده به خریدار داده می‌شود حاکی از قیمت‌ها و گاهی شرایط پذیرفته‌شده توسط طرفین است. در واقع فاکتور به معاملات طرفتین سندیت می‌دهد.
همان‌طور‌که در چاپ قبض و چاپ رسید گفته شد، سندیت‌دادن به خرید و فروش‌ها بسیار مهم است. خریدار و فروشنده باید از معامله‌ای که انجام می‌دهند، مطمئن باشند و با اعتماد این کار را انجام دهند. فاکتور دسته چکی هم چنین شرایطی را دارد و قطعیت آن باید توسط هر دو طرف ثابت شود.
اما یکی از نکات مهم در تفاوت فکتور با چاپ قبض و رسید است. از جمله این تفاوت‌ها را می‌توان در چند بند به‌طور خلاصه شرح داد که به‌صورت زیر هستند:
• اصولا فاکتور را جهت درخواست پرداخت به چاپ رسانده و استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که چاپ قبض و رسید با هدف تاییدیه‌گرفتن از پرداخت انجام می‌شود.
• معمولا چاپ فاکتور قبل از پرداخت صادر می‌شود؛ درحالی‌که چاپ رسید و قبض پس‌از پرداخت انجام خواهد شد.
• از فاکتور جهت ردیابی‌کردن کالاها و خدمات عرضه شده استفاده می‌شود. این در‌حالی است که چاپ قبض و چاپ رسید حکم سندی را دارد که خرید و پرداخت هزینه شما به فروشنده را ثابت می‌کند.
• اگر به چاپ فاکتور دسته چکی نگاه کرده باشید، متوجه شده‌اید که این برگه بدهی‌ها به فروشنده را نشان می‌دهد؛ اما با چاپ قبض دسته چکی از میزان مبلغ پرداخت‌شده و چگونگی پرداخت اطلاع‌رسانی می‌شود.


شباهت بین فاکتور با چاپ قبض و رسید

• هر دو از اسناد تجاری مهم هستند.
• هر دو در چرخه خرید بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• هر دو سند حاوی اطلاعاتی کامل از خریدار و فروشنده هستند.
• هر دو از ابزارهای قانونی جهت مذاکره و خرید و فروش به‌شمار می‌روند.


آیا چاپ و صدور قبض و فاکتور لازم است؟

بسته‌به صنعت و ساختار کسب‌وکار شما ممکن است به صدور قبض و رسید نیازی نداشته باشید. در بریتانیا چاپ فاکتور دسته چکی، رسید تحویل، چاپ قبض و...تنها در‌صورتی اجباری هستند که هم تاجر هم مشتری مجبور به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده باشند. با‌این‌حال اکثر کسب‌وکارها صرف نظر از وضعیت مالیات بر ارزش افزوده تصمیم به صدور صورت‌حساب برای فروش تجارت می‌گیرند.
صدور رسید ملزم به پرداخت مشتری است. درصورتی‌که صاحب تخصص و حرفه خاصی هستید، حتما پس‌از ارائه محصول یا خدمات خود باید رسید را به مشتری تحویل دهید. چاپ قبض و رسید و ارائه آن هم به نفع مشتری و هم به نفع شما است. این کار به مشتری اطمینان می‌دهد که کسب‌وکار شما پرداخت‌های انجام شده را پیگیری می‌کند.


با کاربردهای چاپ رسید و قبض آشنا شوید

بدون شک یکی از پرکاربردترین اسناد مورد استفاده در معاملات، چاپ قبض، چاپ فاکتور دسته چکی و رسید است. با استفاده از این ابزارهای معاملاتی بسیاری از خرید و فروش‌ها به‌راحتی انجام می‌شوند. به‌علاوه رسید تحویل کالا و رسید ورود و خروج هم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این ابزارهای مهم تبلیغاتی کاربردهای زیادی دارند که در اینجا به چند مورد آن به‌صورت مختصر اشاره می‌شود:
• رسید پارکینگ
از جمله مکان‌هایی که بیشترین کاربرد رسید و قبض را دارند، پارکینگ است. رسید ورود و خروج خودرو در بازه زمانی مورد استفاده از پارکینگ به مالک آن داده می‌شود. بخشی از این رسید در اختیار مسئول پارکینگ قرار خواهد گرفت و در زمان خروج خودرو رسید را از مالک دریافت می‌کند.
• رسید شارژ آپارتمان مسکونی
ساکنان یک آپارتمان موظف به پرداخت مبلغی تحت عنوان شارژ به‌صورت ماهیانه هستند. این رسید توسط مسئول ساختمان پس از دریافت مبلغ مورد نظر به ساکنان داده می‌شود. دریافت رسید تحویل شارژ بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. البته در برخی ساختمان‌ها چاپ رسید ورود و خروج به پارکینگ ساختمان نیز از اهمیتی مشابه برخوردار است.
• رسید انبار
چاپ رسید تحویل در انبارهای کالا و محصولات یکی از رایج‌ترین رسیدهای مورد استفاده هستند. در زمان ورود و خروج از کالا از انبار رسید تحویل توسط مسئولان انبار به فرد گیرنده داده می‌شود. براساس رسید ورود و خروج کالا و رسید انبار از جابه‌جایی قانونی کالاها مطمئن خواهید شد.
• رسید مرخصی
اصولا در هنگام دریافت مرخصی کارمندان و کارکنان رسیدی ارائه می‌شود که زمان و بازه مرخصی را مشخص می‌کند. چاپ رسید مرخصی جهت استفاده در ادارات و مراکز مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• رسید تسویه حساب
یکی از رسیدهای رایج رسید تسویه‌حساب است که به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. رسید تحویل و رسید انبار در این گروه قرار می‌گیرند. در هنگام تحویل کالا و خدمات رسیدی به‌عنوان رسید تحویل دریافت خواهید کرد که خود نوعی تسویه حساب شمرده می‌شود.
• رسید فرم‌های اداری
چاپ رسید فرم اداری از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌کمک این نوع رسید تحویل فرم‌ها و اسناد اداری را می‌توان به ثبت رساند.
• رسید حسابداری
به‌طور کلی چاپ رسید و قبض در زمره امور حسابداری قرار می‌گیرند. رسید حسابداری از ارزش بالایی برخوردار است؛ به‌نحوی‌که پس‌از انجام اغلب حساب و کتاب‌های مهم باید این برگه را ارائه داد.


کلام آخر

همان‌طور‌که گفته شد چاپ قبض و رسید یا دسته چکی بسیاری از حساب و کتاب‌ها را راحت کرده است. کافی است به اهمیت رسید تحویل کالا یا رسید انبار توجه کنید تا متوجه اهمیت این برگه شوید. با چاپ رسید یا چاپ فاکتور دسته چکی از ارزش و اعتبار خرید و فروش خود مطمئن خواهید شد. این روشی برای بالا بردن کیفیت معاملات شناخته می‌شود.
اگر به‌دنبال راهی جهت چاپ قبض و رسید مورد استفاده در کسب‌وکار خود هستید ما به شما مجموعه شبکه چاپ را معرفی می‌کنیم. این مجموعه با ارائه انواع خدمات از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار است. چاپ باکیفیت، متریال‌های عالی، چاپ رسید در ابعاد مختلف، تضمین چاپ و... از جمله خدمات مجموعه شبکه چاپ محسوب می‌شوند. چاپ قبض و رسید معاملات خود را به این مجموعه حرفه‌ای بسپارید تا از کیفیت کار آن شگفت‌زده شوید.

کارشناس واتس اپ تلفن تماس