صفر تا صد چاپ فاکتور کاربن لس و کاربن دار


با توجه به این‌که فاکتورهای فروش بخشی اساسی و ضروری هر کسب‌وکاری هستند، چاپ فاکتور کاربن لس یا چاپ فاکتور کاربن دار هم به‌همان اندازه مهم است (و یا شاید هم بیشتر). فاکتور کاربن لس که به آن فاکتور خودکپی هم گفته می‌شود، به صرفه‌جویی در زمان و سهولت صدور فاکتور کمک می‌کنند.
با توجه به مزایایی که چاپ فاکتور کاربن لس برای انواع کسب‌وکارها، به‌ویژه صنایع تولیدی، هتل‌ها، طراحی، بازاریابی و غیر به‌همراه دارد، آشنایی با چند و چون چاپ فاکتور کاربن دار برای بهره‌بردن از این مزایا خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره اهمیت چاپ فاکتور کاربن لس و مزایای آن صحبت کنیم.


فاکتور چیست؟

فاکتور سندی است که فروشنده برای دریافت وجه به خریدار می‌دهد و در آن، هزینه محصولات خریداری‌شده یا خدمات ارائه‎شده به خریدار، لیست می‌شود. علاوه‌بر این، با توجه به طراحی فاکتورها، هزینه حمل‌ونقل و مالیات هم در فاکتور قید می‌شود. اگر فاکتورها حاوی نام فروشنده و مشتری، توضیحات و قیمت کالا یا خدمات و شرایط پرداخت باشند، می‌توان از آن‌ها برای تهیه و ذخیره سوابق قانونی هم استفاده کرد.


اهمیت چاپ فاکتور فروش

چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی مزایای زیادی را برای کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورد. اگر چاپ فاکتور فروش را جدی گرفته‌اید و کسب‌وکارتان فاکتور اختصاصی خود را دارد، درود بر شم؛ اما اگر تابه‌حال برای چاپ فاکتور رسمی اقدامی نکرده‌اید، این بخش را بادقت بخوانید تا بدانید اگر از این به بعد چاپ فاکتور را جدی نگرید چه کلاه گشادی سرتان خواهد رفت.
از مهم‌ترین مزایای چاپ فاکتور فروش برای کسب‌وکارها می‌توان به موادر زیر اشاره کرد:
• از طریق فاکتور، مشتریان راحت‌تر می‌توانند هزینه‌های خود را پرداخت کنند و در نتیجه از شما و کسب‌وکارتان راضی‌تر خواهند بود. کدام کسب‌وکاری ا‌ست که به رضایت مشتری اهمیت نمی‌دهد؟
• فاکتورها به شما کمک می‌کنند که در معاملات تجاری حرفه‌ای‌تر ظاهر شوید و مشتریان بیشتر به شما اعتماد کنند.
• فاکتورها به شما کمک می‌کنند که اگر مشتری در پرداخت صورت‌حساب خود امتناع کرد و با راهکارهای متداول به جایی نرسیدید، با پیگیری قانونی بتوانید تسویه فاکتور را پیگیری کنید.
• می‌توانید فاکتورها را به رسانه‌ای برای بازاریابی و تبلیغ تبدیل کنید و از طریق آن‌ها آگاهی از برندتان را افزایش دهید.
• با صدور فاکتور، مشتری نمی‌تواند از زیر بار پرداخت هزینه‌های شانه خالی کند و پیگیری پرداخت برای صاحبین کسب‌وکار هم ساده‌تر خواهد بود.
• فاکتورها به شما کمک می‌کنند که حساب‌وکتاب‌تان را سازمان‌دهی کنید.جهت سفارش با ما تماس بگیرید.


فاکتور کاربن‌لس یا کاربن‌دار چیست؟

منظور از فاکتور کاربن لس، آن دسته از فاکتورهایی است که خود برگه‌های فاکتور حاوی کاربن هستند و دیگر نیازی نیست که برای تهیه یک یا چند کپی از یک فاکتور، از کاربن استفاده کنید یا متن فاکتور را رونویسی کنید. جنس کاغذهای فاکتور به‌گونه‌ای‌ست که بدون آن‌که تفاوتی در ظاهر آن‌ها مشاهده شود، قابلیت کاربن‌کردن فاکتورها را دارند.
در حقیقت، در ساختار صفحه رویی این کاغذها کپسول‌های رنگی وجود دارد که هر گونه فشار فیزیکی ماند نوشتن یا تایپ‌کردن، باعث می‌شود این کپسول‌ها آزاد شوند و ردی از خود در صفحات زیر باقی بگذارند. چاپ فاکتور کاربن دار به‌صورت 2 برگی، 3 برگی و 4 برگی انجام می‌شود. طبیعی است که هرچه تعداد برگه‌ها در چاپ فاکتور کاربن لس بیشتر شود، میزان آزادشدن کپسول‌های رنگی کمتر است و در نتیجه رد کمرنگ‌تری از نوشته اصلی بر جا می‌ماند.
لازم به ذکر است که به کاغذ کاربن‌لس، کاغذ کاربن‌دار، NCR یا فاکتور خودکپی هم گفته می‌شود.


کاربرد فاکتور کاربن‌لس

فاکتور کاربن دار، عموما در مشاغلی چون صنایع تولیدی، هتل، بیمه، حقوق، طراحی، بازاریابی و شرکت‌های بازرگانی و هوایی پرمصرف‌تر هستند و معمولا در امور اداری استفاده می‌شوند. با توجه به این‌که چاپ فاکتور کاربن لس در رنگ‌بندی‌های مختلف انجام می‌شود، به‌راحتی می‌توان تشخیص داد که هر نسخه، کپی چندم از فاکتور اصلی است.
همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، چیزی که باعث می‌شود کاغذ کاربن‌لس بدون نیاز به کاربن نوشته‌ها را کپی کند، وجود کپسول‌های رنگ است. این کپسول‌ها با فشار خودکار یا دستگاه تایپ آزاد می‌شوند و در کاغذ زیرین خود ردی از نوشته اصلی را به‌جا می‌گذارند؛ ردی که با افزایش تعداد برگه‌ها و رونوشت‌ها رفته‌رفته کمرنگ‌تر شوند.
به‌دلیل وجود این کپسول‌های رنگ، کاغذهای کاربن‌لس دارای تاریخ مصرف هستند و به‌مرور زمان، حساسیت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه، چاپ کمرنگ‌تر می‌شود. این کاغذها به‌صورت آماده در اداره‌جات، فروشگاه‌ها و شرکت‌ها و حتی خانه‌ها استفاده می‌شوند و در چاپخانه‌ها هم برای چاپ فاکتور و... به‌وفور یافت می‌شوند.


مزایای چاپ فاکتور کاربن لس

مهم‌ترین مزیت چاپ فاکتور کاربن دار، حذف کاربن است. این مسئله باعث شده است که چاپ فاکتور کاربن لس اقدامی سازگار با محیط زیست محسوب شود؛ در پی حذف کاربن، زباله کمتری تولید می‌شود و جان درختان کمتری گرفته می‌شود.
علاوه‌بر این، کاغذ کاربن لس کثیفی کاربن را ندارند و هیچ‌گونه لکه جوهر یا کثیفی روی کاغذ ایجاد نمی‌شود. اگرچه تهیه رونوشت با استفاده از کاربن موجب می‌شود که نسخه واضح‌تری از یک نوشته تهیه شود؛ اما رونوشت نهایی به‌اندازه زمانی که از کاغذ کاربن دار استفاده می‌شود، تمیز و باکیفیت نخواهد بود.
از دیگر مزایای چاپ فاکتور فاکتور کاربن دار این است که حین صدور فاکتور یا نوشتن مطالب دیگر، جوهر کاربرد انتقال پیدا نمی‌‌کند و در نتیجه، دست نویسنده کثیف نمی‌شود. همچنین، حذف کاربن باعث می‌شود که سهولت صدور فاکتور افزایش پیدا کند و در زمان صرفه‌جویی شود. علاوه بر این، با حذف کاربن در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌شود.


نکات مهم درباره چاپ فاکتور کاربن دار

هر زمان که تصمیم گرفتید به چاپ‌خانه‌ای سفارش چاپ فاکتور کاربن دار بدهید، حتما نکات زیر را مد نظر قرار دهید:
• فاکتورهای کاربن‌دار در اندازه‌های متفاوتی در بازار وجود دارند (از A6 گرفته تا B4). قطع این کاغذها و دو یا سه برگی بودن‌شان بر هزینه سفارش آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
• کاغذهای کاربن‌لس در پرینتر خانگی قابل استفاده هستند.
• فاکتورها و کاغذ کاربن‌لس را می‌توانید به‌صورت تک‌رنگ و در رنگ‌های قرمز، سرمه‌ای و مشکی سفارش دهید. این کاغذها به‌صورت چهاررنگ هم در دسترس هستند.
• توجه داشته باشید که کاغذهای خودکپی دارای تاریخ مصرف و انقضا هستند. اگر تاریخ انقضای آن‌ها به پایان برسد، حساسیت‌شان به‌مرور کمتر خواهد شد. برای جلوگیری از اسراف و ازدست‌رفتن هزینه‌ها، این کاغذها را متناسب نیازتان سفارش دهید.
• با استفاده از این کاغذها، به قطع درختان کمتر و حفظ محیط زیست کمک خواهید کرد.


جمع‌بندی

چاپ فاکتور کاربن لس به شما کمک می‌کند که با حذف کاربن، به‌روشی کارآمدتر و آسان‌تر از فاکتورها و نوشته‌های خود رونوشت تهیه کنید. چاپ فاکتور کاربن دار کاربردها و مزایایی را به همراه دارد که در مقاله حاضر درباره آن‌ها صحبت کردیم.
شبکه چاپ با سال‌ها سابقه و تخصص در صنعت چاپ و مجری سفارشات مجموعه‎های بزرگ در کشور، در زمینه چاپ فاکتور کاربن‌دار (لس)، کلیه مراحل چاپ، شماره‌زنی، پرفراژ، ترتیب و صحافی انواع فاکتور و قبوض را در اسرع وقت و و حفظ امانت‌داری در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌دهد.

کارشناس واتس اپ تلفن تماس