در طراحی و چاپ سرنسخه پزشکی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟


چاپ سرنسخه پزشکی یکی از ملزومات پزشکی است که صنعت چاپ در این زمینه به کمک تمام پزشکان آمده است. سرنسخه پزشکی را می‌توان یک کاغذ واسطه‌ای درنظر گرفت برای پزشک و داروساز تا دارو یا هر تجویزی را که پزشک برای شما در نظر گرفته است، به دست بیماران برساند. برای آشنایی بیشتر با نحوه چاپ سرنسخه پزشکی خواندن ادامه مطلب خالی از لطف نخواهد بود.


سرنسخه پزشکی چیست؟


هر برگه‌ای که از جانب پزشک یا داروساز یا دندان‌پزشک تجویز شود و به شما به‌عنوان بیمار تحویل داده شود، سرنسخه پزشکی نام می‌گیرد. این سرنسخه‌ها می‌تواند شامل سرنسخه مامایی، سرنسخه آزمایشگاهی، سرنسخه بیمارستانی و سرنسخه کلینیک را شامل می‌شود. وقتی نزد پزشک می‌روید، ممکن است به شما بگوید تا به دارو نیاز دارید. پزشکان نسخه‌های پزشکی خود را برای دارو‌های مختلف می‌نویسند و درنهایت شما آن را به داروخانه محلی خود می‌برید. به‌طورکلی سرنسخه پزشکی یادداشتی از پزشک شما است که می‌توانید آن را به داروخانه ببرید تا داروساز بداند که شما می‌‎توانید این دارو را مصرف کنید.
اگر پرستار و پزشک هستید یا درمانگاه و کلینیکی دارید، بیان چیستی سرنسخه پزشکی توضیحات اضافات است. نویسنده فرض را بر این می‌گذارد که افراد متفاوت این مطلب را می‌خوانند که حوزه کاری آن‌ها مختلف است، لذا توضیح صفر تا صد چاپ سرنسخه پزشکی را در مقاله بیان می‌کند تا ابهامی برای هیچکس باقی نماند.
همه پزشکان و مراکز درمانی جهت انجام کار خود به چاپ سرنسخه نیاز دارند. نسخه‌ای که پزشک در آن توصیه‌های پزشکی و داروهای لازم را می‌نویسد، باید به‌خوبی طراحی شود و کیفیت بالایی داشته باشد. طراحی و چاپ سرنسخه باکیفیت بالا نشان‌دهنده کیفیت بالای خدمات پزشکی ارائه شده است و می‌تواند بر ذهن بیماران تاثیر مثبت بگذارد. در نظر داشته باشید که با توجه به اطلاعات موجود در سرنسخه، می‌توان از آن برای تبلیغ کار پزشک یا کلینیک هم استفاده کرد؛ بنابراین رعایت نکات حرفه‌ای در طراحی و چاپ سرنسخه از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث تقویت حس اعتماد و اطمینان در بیماران و مراجعان می‌شود.چاپ سرنسخه پزشکی چه ضرورتی دارد؟


چاپ سرنسخه مانند سایر خدمات چاپ کاغذی نیست که برای ارتقا سطح کسب‌وکار افزوده شود، بلکه یک ابزار ضروری برای حوزه پزشکی محسوب می‌شود که مطب یا کلینیک در هر ابعاد و اندازه‌ای باید آن را داشته باشد، سرنسخه باید کنار دست پزشک یا ماما یا دندان‌پزشک باشد. سرنسخه‌ها برای افرادی که به هردلیلی دفترچه بیمه ندارند، اهمیت دارد؛ چراکه تمام تجویزهای دارویی یا مراقبتی دکتر بر آن نوشته می‌شود. البته امروزه با حذف دفترچه‌های کاغذی کاربرد این کاغذها کمتر شده است؛ اما این سرنسخه‌ها برای برخی از دستورات پزشکی بعداز عمل یا هرگونه توصیه پزشکی دیگر مانند انجام حرکات ورزشی، فیزیوتراپی و... همچنان یکی از مهم‌ترین ابزار پزشکی محسوب می‌شود.
درخصوص طراحی و چاپ سرنسخه پزشکی انتخاب با خود افراد است و لزومی ندارد که حتما رنگی باشد؛ اما از آن‌جایی که طبیب نقش درمان‌کنندگی دارد، تمام تجهیزات و ابزارات او هم بهتر است این قاعده را رعایت کنند، ترجیح بر این است که چاپ سرنسخه پزشکی رنگ‌های آرام‌بخش و ملایمی داشته باشد. در روانشناسی رنگ، آبی و سبز و گاهی صورتی این ویژگی را بیش از سایر رنگ‌ها دارند، به همین جهت است که سرنسخه‌ها بیشتر با رنگ‌های آبی و سبز دیده می‌شوند. البته برخی تقاضای رنگ‌هایی مانند قرمز را هم دارند تا نشاط و هیجان مخاطب خود را بیشتر کنند؛ اما به‌طورکلی سادگی و درعین حال آرام‌بخش‌بودن آن تکه کاغذ باید در اولویت قرار گیرد.


چه اطلاعاتی در سرنسخه پزشکی چاپ می‌شود؟


زمانی‌که یک طراح شر.ع به طراحی کاغذهایی مانند سرنسخه پزشکی می‌کند، باید نمونه‌های بسیاری را دیده باشد و تجربه بالایی داشته باشد تا درنهایت بتواند ابزار کار یک پزشک یا دندان‌پزشک را به‌درستی طراحی کند. برای چاپ سرنسخه پزشکی یا کلینیک و درمانگاه اطلاعات زیر باید در آن وجود داشته باشد:
• نام و نام خانوادگی پزشک یا نام مرکز درمانی
• مدرک و تخصص پزشک یا حوزه تخصصی و درمانی و خدمات ارائه‌شده در مرکز درمانی
• آدرس و شماره تلفن مطب یا مرکز درمانی
• شماره نظام پزشکی و اطلاعات موجود در پروانه پزشکی
• درج اطلاعات به‌صورت فارسی و انگلیسی
• درج آدرس Email یا آدرس پایگاه اطلاع‌رسانی


نکات و ملزومات چاپ سرنسخه پزشکی کدامند؟


سرنسخه‌های پزشکی زمانی که سفارشی طراحی می‌شوند، تخصص آن پزشک را هم مدنظر قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اگر سرنسخه چشم‌پزشکی طراحی می‌شود، با قراردادن طرح چشم یا هر چیزی مرتبط با چشم آن را از سایر سرنسخه‌ها متمایزتر می‌کنند. فراموش نکنید که سرنسخه‌ها کمی جنبه تبلیغی هم می‌توانند داشته باشند و خدمات شما را به‌عنوان یک پزشک یا کلینیک حرفه‌ای نشان دهد. در جمع‌بندی کلی درخصوص سرنسخه‌های پزشکی می‌توان گفت:
• چاپ سرنسخه در سایزهای استانداری که توسط وزارت بهداشت تعیین شده است، صورت می‌گیرد؛ اما اندازه متداول‌ آن A5 است.
• امکان چاپ سرنسخه به‌صورت عمودی یا افقی به‌طور دلخواه و سلیقه‌ای وجود دارد؛
• امکان استفاده از چند رنگ در طراحی سرنسخه وجود دارد؛
• رنگ انتخابی باید به‌گونه‌ای باشد که نوشته‌ها کاملا خوانا باشد؛
• کاغذهایی در چاپ نسخه از آن‌ها استفاده می‌شود، کاغذ تحریر و کاغذ کتان است؛
• چاپ نسخه به‌صورت چاپ افست صورت می‌گیرد؛
• فونت انتخابی باید در عین زیبایی به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی قابل خواندن باشد.


کاغذ مورد استفاده در چاپ سرنسخه چه جنسی دارد؟


علاوه‌بر توجه به رنگ در چاپ سرنسخه پزشکی، جنس کاغذی که برای آن انتخاب می‌شود هم باید مورد توجه قرار گیرد. از آن‌جایی که سرنسخه یک ابزار کار محسوب می‌شود که قرار است روی آن اطلاعات مهمی مانند تجویز دارو نوشته شود؛ بنابراین کاغذی باید باشد که رنگ جوهر روی آن پخش نشود و به‌راحتی امکان نوشتن در آن وجود داشته باشد. کاغذ تحریر بهترین نوع برای چاپ سرنسخه پزشکی است که نوشتن روی آن‌ها آسان است و مانند کاغذ گلاسه جوهر بر آن پخش نمی‌شود. کاغذ تحریر از لحاظ اقتصادی هم برای پزشک یا بیمارستان مقرون ‌به‌صرفه است و به چاپ با گرماژهای بالا نیاز نیست.
کاغذ گلاسه معمولا زمانی استفاده می‌شود که قرار است خدمات یا کالایی را تبلیغ کنید و برای جلوه و درخشش بیشتر از این کاغذ استفاده می‌کنید. در نسخه پزشکی این حالت چیزی نزدیک به صفر است و پزشک چیزی برای تبلیغ ندارد. آن‌چه مهم است، نام داروها و مراقبت‌هایی است که با دقت باید نوشته شود تا اشتباهی صورت نگیرد. برای چاپ سرنسخه پزشکی گرماژ 80 تا 100 گرم کافی است تا نتیجه مطلوبی به‌دست آید. در بعضی از موارد که کلینیک‌ها یا پزشکان ترجیح می‌دهند، نسخه‌های آن‌ها دوام بیشتری داشته باشد، کاغذ کتان را برای چاپ سرنسخه انتخاب می‌کنند.


سایزهای استاندارد برای چاپ سرنسخه پزشکی کدامند؟


سرنسخه‌ها معمولا به شکل افقی و عمودی چاپ می‌شوند که معمولا حالت افقی آن متداول‌‎تر است. در حالت افقی اطلاعات سرنسخه در حاشیه کنار آن قرار می‌گیرد و سرنسخه در حالت عمودی در قسمت سربرگ و بالای کاغذ جای می‌گیرد. فارغ از حاشیه کناری یا سربرگ بالای سرنسخه‌ها که اطلاعات مورد نظر در آن باید قرار گیرد، پزشکان باذوق نوشتن یک جمله یا یک بیت شعر را هم می‌توانند در کنار یا بالای صفحه سرنسخه‌ها خود قرار دهند.
اضافه‌کردن این مطالب تاثیری در تغییر سایز سرنسخه ندارد؛ چراکه باید مطابق دستگاه‌های چاپ و زیر نظر وزارت بهداشت در اندازه‌ای استاندارد و مشخص چاپ شود. سرنسخه‌های پزشکی معمولا در اندازه‌‎های A4 و A5 به‌صورت افقی و عمودی طراحی و چاپ می‌شوند. متداول‌ترین اندازه‌های کاغذ برای چاپ سرنسخه به سانتی‌متر عبارتند از:
• 14.5*20 سانتی‌متر
• 17*24 سانتی‌متر
• 14.85*21 سانتی‌متر
• 17.6*25 سانتی‌متر


مزایای چاپ سرنسخه در شبکه چاپ چیست؟


همان‌طور که اشاره شد، چاپ سرنسخه پزشکی یکی از ملزومات کار همه پزشکان و مراکز درمانی است. چاپ سرنسخه در طرح‌ها و سایزهای استاندارد گوناگون و با انواع متریال برای پزشکان، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها انجام می‌شود. اگر از دسته مراکز یا پزشکانی هستید که جزئیات خدمات شما برایتان مهم است، چاپ سرنسخه پزشکی را باید از حالت ساده و یکنواخت خارج کنید و متناسب با هر تخصص، طراحی آن را سفارشی کنید. سرنسخه کاربرد بسیاری دارد که پزشک یا بیمارستان می‌تواند آن را در تیراژ بالا سفارش دهد. خصوصا در مراکز درمانی که مجموعه‌ای از پزشکان و متخصصان است و مراجعه‌کنندگان بیشتری دارد.
شبکه چاپ با داشتن چاپخانه‌ای اختصاصی سفارشات شما جهت چاپ انواع سرنسخه را می‌پذیرد. چاپ سرنسخه پزشکی، دارویی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، کلینیک و مامایی از انواع سرنسخه‌های پرکاربرد در حوزه علوم پزشکی هستند. مجموعه چاپ با سال‌ها تجربه و همکاری با بیش‌از 100 برند مطرح در کشور به‌خوبی حساسیت کار پزشکی و ابزار‌های کاری آن را می‌دانند، به همین جهت سعی دارند بهترین کاغذ و چاپ را در اختیار شما قرار دهند.
شبکه چاپ دارای تخصص بالا و تجربه کافی در صنعت طراحی و چاپ است و محصولات چاپی گوناگونی را با کیفیت بالا تولید می‌کند. رعایت کیفیت و دقت و در عین حال ارائه خدمات با قیمت مناسب از مزایای شبکه چاپ به شمار می‌آید. چاپ سرنسخه پزشکی در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها قابل سفارش است. در هر نقطه از ایران که هستید، بسته‌بندی و آماده‌سازی سفارشات در کوتاه‌ترین زمان ممکن تخصص شبکه چاپ است. همه سعی کارشناسان شبکه چاپ این است که سفارش چاپ سرنسخه شما در مدت زمان کم و با کیفیت بالا انجام شود. برای اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش در شبکه چاپ می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید. آن‌ها باافتخار پاسخ‌گوی شما خواهند بود.


برای کسب اطلاع بیشتر از خدمات طراحی و چاپ و تعرفه خدمات با ما تماس بگیرید.


کارشناس واتس اپ تلفن تماس