چاپ فاکتور رسمی و ویژگی‌های آن


چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی کاربن دار با اصطلاح کاربن لس یکی از اقدامات صاحبان کسب‌و‌کار جهت سهولت خرید و فروش‌ها است. فاکتور به‌عنوان سندی رسمی و تجاری، خرید از فروشنده را برای خریدار تضمین می‌کند. به‌همین دلیل نحوه چاپ و کیفیت آن توجه ویژه‌ای را می‌طلبد؛ چراکه موقعیت کاری فروشنده به آن بستگی دارد.
عموما چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی توسط بسیاری از مراکز خرید و فروش سفارش داده می‌شود. فاکتور رسمی دارایی کاربن دار به‌دلیل قابل اعتماد بودن توسط اغلب فروشنده‌ها به خریدار ارائه می‌شود. ارائه این فاکتورها علاوه‌بر ایجاد نوعی ضمانت به خریدار، ضامن کیفیت کار فروشنده هم خواهد بود. در این مقاله بیشتر با فاکتور و ویژگی‌های آن آشنا می‌شوید؛ تا پایان همراه ما بمانید.


فاکتور و ماهیت آن را بشناسید

فاکتور سندی است که سابقه تراکنش بین خریدار و فروشنده را نگه‌داری و ثبت می‌کند. این برگه یک عنصر حیاتی در کنترل گردش‌های مالی به‌حساب می‌آید. فاکتور اطلاعات مهمی درباره خرید انجام شده را در بر می‌گیرد و خریدار را از جزئیات خریدی که انجام داده مطلع می‌سازد. نوع، جنس، اندازه و وزن، تاریخ خرید کالای خریداری‌شده و همین‌طور مشخصات اصلی فروشنده از جمله اطلاعاتی هستند که با چاپ فاکتور رسمی دارایی در آن درج می‌شوند.
چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی یکی از پرکاربردترین فاکتورها در اغلب خرید و فروش‌ها به شمار می‌رود. اگر صاحب کسب‌و‌کار خاصی هستید، توصیه می‌کنیم که جهت راحتی کار خود و جلب اعتماد مشتری از چاپ فاکتور رسمی دارایی غافل نشوید.انواع فاکتور مورد استفاده در بازار

به‌طور کلی تمام فاکتورهایی که در بازار خرید‌و‌فروش مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو دسته رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند. در ادامه بیشتر با هر کدام از آن‌ها آشنا می‌شوید:
1. فاکتور رسمی
چاپ فاکتور رسمی دارایی توسط اداره امور مالیات و دارایی مورد تایید است. در‌واقع از فاکتور رسمی در کسب‌و‌کارهای رسمی اداری، شرکتی و سازمانی استفاده می‌شود که موظف به ارائه یک نمونه فاکتور فروش خود به اداره مالیات هستند. صاحبان کسب‌و‌کارهای رسمی باید ارزش افزوده کالا یا خدمات خود را از مشتری دریافت و پس از ثبت در فاکتور به اداره امور مالیات و دارایی تقدیم کنند.
فاکتور رسمی فروش، خرید‌و‌فروش قانونی و قابل اعتمادی را به‌همراه دارد که به موجب آن کسی قادر به تخطی از قانون نخواهد بود. در اغلب کسب‌و‌کارهای مهم که پول زیادی جابه‌جا می‌شود، استفاده از فاکتورهای رسمی ضروری است.
2. فاکتور غیر رسمی
همان‌طور که از نام این فاکتورها مشخص است، برای کسب‌و‌کارهایی که صدور فاکتور لزومی ندارد در صورت درخواست مشتری این فاکتور ارائه می‌شود. به‌طور معمول در این شرایط چاپ فاکتور با شماره ملخی و استفاده از آن لزومی ندارد؛ چراکه نیازی نیست تا به اداره مالیات ارائه داده شود. این نوع فاکتور در کسب‌و‌کارهای ساده مانند فروشگاه‌های خدماتی و کوچک استفاده می‌شود.


فاکتور شامل چه اطلاعاتی است؟

با چاپ فاکتور رسمی دارایی نکات و اطلاعات مهمی در آن ثبت می‌شود. در این صورت‌حساب یک شناسه منحصر‌به‌فرد به‌نام شماره فاکتور برای مراجع داخلی و خارجی باید درج شود. یک فاکتور معمولا حاوی اطلاعات تماس فروشنده یا ارائه‌دهنده خدمات است تا در صورت بروز هر‌گونه مشکل، به‌واسطه این برگه در زمانی کوتاه حل شود.
گاهی شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که صورت حساب یک یا چند ماه را به تعویق انداخته و به‌صورت یک فاکتور ارائه دهند. با فاکتور رسمی فروش در تمام فاکتورها تاریخ صورت حساب‌ها به‌طور کامل آمده خواهد شد و در‌صورت هرگونه خطا از جانب اداره مالیات به فروشندگان هشدار داده می‌شود. در حال حاضر که فاکتورهای الکترونیکی رواج پیدا کرده‌اند، ثبت تاریخ‌ها با دقت بیشتری انجام می‌شود.


فاکتورهای دیجیتال و مزایای آن‌ها

همان‌طور که گفته شد، امروزه فاکتور و اسناد دیجیتال رواج پیدا کرده‌اند و به‌وفور مورد استفاده می‌گیرند. این فاکتورها در مقایسه با چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی و از جنس کاغذ، دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:
• پایداری و مقاومت در برابر آسیب‌های فیزیکی
• افزایش قابلیت دسترسی
• سهولت در جست‌و‌جو و مرتب‌سازی برای نام‌ها، اصطلاحات یا تاریخ‌های خاص
• امکان چاپ و تکثیر در صورت تقاضا
• کاهش مصرف کاغذ
• توانایی جمع‌آوری داده‌ها و هوش تجاری
صورت حساب الکترونیکی شامل آپشن‌های بیشتر و گزینه‌های ورودی است. این مزایا معمولا در چاپ فاکتور رسمی دارایی که کاغذی هستند یافت نمی‌شوند، به‌همین خاطر فاکتورهای دیجیتال روز به‌روز پرکاربردتر از قبل می‌شوند. البته ذکر این نکته واجب است که چاپ فاکتور فروش با شماره ملخی همچنان طرفداران خاص خود را دارد و موارد بسیاری به کار می‌رود.


نحوه چاپ فاکتور رسمی با شماره ملخی

معمولا سلیقه و نیاز مشتری تعداد برگه‌های فاکتور رسمی را تعیین می‌کند. چاپ فاکتور فروش کاربن دار با شماره ملخی که اغلب مورد تایید اداره مالیات است در دو برگ صورت می‌گیرد. یک نسخه آن در اختیار فروشنده و نسخه دیگر باید در اختیار خریدار قرار ‌گیرد.
عموما در شرکت‌ها و موسسات بزرگ فاکتورها به صورت 3 برگی چاپ می‌شود که 2 نسخه آن باید به فروشنده تحویل داده شود. در برخی از شرکت‌ها هم چاپ فاکتور رسمی دارایی به‌صورت چهار برگی چاپ می‌شود. رنگ کاغذ صفحه اول در این فاکتورها به‌صورت سفید و در برخی موراد صفحات بعدی به رنگ‌های آبی، قرمز یا زرد هستند.


در پایان..

چاپ فاکتور رسمی با شماره برجسته ملخی در بسیاری از مراکز رسمی و مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فاکتور‌ها گردش مالی و حساب‌های بین فروشنده و خریدار را ثبت می‌کنند و در زمان نیاز استفاده می‌شوند. با چاپ فاکتور رسمی دارایی به‌طور طبیعی بخشی از مالیات بر ارزش افزوده فاکتورها به اداره مالیات و دارایی تعلق می‌گیرد.
چاپ فاکتور رسمی کاربن دار با شماره ملخی توسط اغلب موسسات چاپ انجام می‌شود. در این میان مجموعه شبکه چاپ یکی از این موسسات معتبر و قابل اعتماد است که فاکتورهای مورد نیاز شما را با کیفیت بالا و قیمت مناسب چاپ می‌کند. متریال‌های باکیفیت، تضمین چاپ، نظارت بر چاپ، بسته‌بندی مناسب و... از دیگر ویژگی‌های این مجموعه هستند. مشاوران مجموعه شبکه چاپ در هر زمان آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان خواهند بود.

کارشناس واتس اپ تلفن تماس